WIZYTA GOŚCI Z MAROKA - PIĄTEK W OŚRODKACH W SIERAKOWICACH

I W TRZEBUNIU

 

"Dwadzieścia trzy stopnie ciepła i wreszcie pada!" - taką informację w piątkowy poranek otrzymał pan Abdelaziz od swojej rodziny. Jakież było jego zdziwienie, kiedy po chwili wyjrzał z okna hotelowego pokoju w gdańskim śródmieściu. Polska po raz kolejny w tym tygodniu zaskoczyła. Jak sam później przyznał - w naszym kraju spodziewał się nie tylko zimnej aury ale i "chłodnych" ludzi, co miało wynikać z wpływu temperatury na uczucia. Jak się potem miało okazać - w ciągu pobytu, a zwłaszcza w piątkowy dzień spędzony w Sierakowicach i w Trzebuniu, musiał zweryfikować swoje podejrzenia.

 

W piątkowy poranek tuż przed godziną dziesiątą dotarliśmy do hotelu, w którym od poprzedniego dnia zakwaterowani byli nasi goście. Po niezwykle ciepłym przywitaniu udaliśmy się w drogę do Sierakowic. Pierwszym przystankiem na trasie były Kartuzy, gdzie zaplanowano spotkanie Marokańczyków ze Starościną Powiatu Kartuskiego, panią Janiną Kwiecień.

 

     

 

     

 

     

 

Podczas kurtuazyjnej rozmowy wymieniono doświadczenia w zakresie funkcjonowania systemu kształcenia dzieci niepełnosprawnych w obu krajach. Nasi goście wyrazili słowa uznania dla determinacji i odwagi dyrektor Ewy Przepiórskiej w tworzeniu systemu edukacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie na terenie wiejskim powiatu kartuskiego oraz w organizacji wyprawy dzieci z OREW Sierakowice i Trzebuń do Maroka. Podziękowali także pani staroście za wsparcie tej inicjatywy i objęcie wyjazdu honorowym patronatem. Pani starosta obdarowała marokańską delegację upominkami w postaci albumów o Kaszubach oraz koców z logo powiatu.

 

Po wizycie w starostwie nasi goście wraz z Panią Kwiecień udali się do Sierakowic. Jazda nie przebiegała bez zakłóceń i pierwszy raz tego dnia doświadczyliśmy powagi trudnych warunków atmosferycznych. Przed Miechucinem na drogę powalone zostało drzewo, a naszym gościom nie pozostawało nic oprócz cierpliwego oczekiwania na interwencję strażaków.

O dwunastej trzydzieści w komplecie stawiliśmy się w ośrodku w Sierakowicach. Pierwszym punktem programu było uroczyste otwarcie galerii fotografii wykonanych podczas pobytu naszych podopiecznych w Afryce. Następnie goście serdecznie przywitali się z naszymi dziećmi, które oczywiście jak co dzień - mimo trudnych warunków drogowych i braku prądu w Sierakowicach i okolicach, uczestniczyły w zajęciach.

 

           

 

        

 

           

 

           

 

W tej części wizyty wziął udział także zastępca wójta Sierakowic, pan Zbigniew Fularczyk. Jako gospodarz gminy Sierakowice zaprezentował zagranicznym gościom nasz ośrodek oraz z dumą i zaangażowaniem opowiadał o jego historii i wyjątkowości, jako pierwszego ośrodka tego typu powstałego na wsi. Wizytę w naszej placówce zakończył poczęstunek oraz krótka filmowa prezentacja wspomnień z wyjazdu dzieci do kraju naszych miłych gości.

 

Opuszczając Sierakowice delegacja udała się do ośrodka w Trzebuniu, który to wskutek nocnej wichury pozbawiony został elektryczności. Pod znakiem zapytania stanął zatem bardzo ważny dla nas punkt programu wizyty, czyli przygotowany przez terapeutów spektakl muzyczno-taneczny z wykorzystaniem efektów świetlnych.

 

Oto relacja filmowa z dnia spędzonego przez Marokańczyków na Kaszubach:

 

  

 

 

 Czytaj dalej >>>